Jandarma Genel Komutanlığı Subay, Astsubay, Uzman Erbaş ve Memur Alımları. >>> TIKLAYINIZ <<<<
Jandarma Forum sayfasına hoşgeldiniz, sitemiz günden güne gelişmektedir. Amacımız doğru ve güncel bilgiyi paylaşmaktır. Sizlerde tecrübeli olduğunuz ve uzmanlaştığınız konularda paylaşım yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Sitemiz nezdinde kurumları yada kişileri hedef alacak söylemler ile kurumlara ait Hizmete Özel, Gizli vb. dereceli evrakların paylaşımı yasaktır. Ayrıca kişi ve kurum ile ilgili forumda açık bilgiler paylaşılması yasaktır. Sitemizde paylaştığımız konularda alıntıladığımız bazı kanun maddelerinde konuyu incelediğiniz gün itibariyle ilgili kanun maddesinde tümüyle veya kısmi değişiklik yada tamamen hükmünü yitirmiş olabileceğini, dolayısı ile bu konulara göre hareket edilmemesi gerektiğini, paylaşılan bu konuların fikir edinilmesi amacıyla paylaşıldığını unutmayınız. jandarmaforum.com bu anlamda her hangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. İyi Forumlar, Dileriz. Jandarma Forum Yönetimi.

Dernek için Yardım Toplayanlarda Olması Gereken Belgeler Neler? Gazete, Kitap ve Dergi Satışı Yasak Mı?

Bu kategoride sorular sorup, bilenlerce cevaplanmasını isteyebilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarda soru sormak, bilgi danışmak yada bildiğiniz bir konuda paylaşım yaparak katkıda bulunmak için ve forumlardaki içeriklerden tam olarak faydalanmak/görüntülemek için ÜYE olmanız, üye iseniz ÜYE GİRİŞİ yapmanız gerekmektedir. Forumlarda kişi ve kurumlarla ilgili açık bilgiler paylaşmak yasaktır. Forumlarda şahısları hedef alan paylaşımlar yasaktır.
Jandarma Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş Alımları 2023 yılı idari para cezaları Acil Yardım/İhbar/Danışma Hatları - Önemli Telefon Numaraları Mutluluğa Kurşun Sıkma SGRadyo Polis Radyosu Askeri ve Mesleki Tanımlar Askeri / Mesleki Nezaket ve Görgü Kuralları Trafik Cezaları Jandarma Telefon Rehberi GGM Adres ve Telefon Numaraları AMATEM Adres ve Telefon Numaraları
Hayalettt42
JF Üyesi
JF Üyesi
Durum: Çevrimdışı

Dernek için Yardım Toplayanlarda Olması Gereken Belgeler Neler? Gazete, Kitap ve Dergi Satışı Yasak Mı?

Mesaj gönderen Hayalettt42 »

Değerli meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi ve sağlıklı günler diliyorum. Son zamanlarda revaçda olan Engelli vatandaşlarımızın ismini kullanarak dernek kuran ve dergi satışı yaparak maddi kazanç sağlayan kişi veya kişiler hakkında yaptığımız kontroller esnasında ellerinde bulunması gereken belgeler nelerdir?

Bağlantı:
BBcode:
HTML:
Mesaj bağlantılarını gizle
Mesaj bağlantılarını göster
Kullanıcı avatarı
admin
Doğrulandı
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Re: Dernek için Yardım Toplayanlarda Olması Gereken Belgeler Nelerdir?

Mesaj gönderen admin »

Derneklerin yardım toplaması hususu; 5253 sayılı Dernekler Kanunu ve 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ile bu kanunlarla ilgili yönetmelik ile İçişleri Bakanlığı nın bu konuda çıkarmış olduğu genelge, görüş yazısı v.b ile açıklanmıştır.

Yardım toplamak isteyen dernek v.b. tüzel kişiliklerin yada şahısların Mülki makamlardan izin alması gerekmektedir. Ancak kamu yararına çalıştığı kararlaştırılan dernekler izin almadan yardım toplayabilirler.

Dernekler adına yardım toplamak isteyenlere Yardım Toplama İzin Belgesi düzenlenmektedir. Aşağıdaki bağlantıdan 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu kapsamında T.C. İçişleri Bakanlığı - Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından sunulan yardım toplama yetkisi olan kişi sorguları yapılabilmektedir.
Bu belgeler üzerindeki Faaliyet No (xx-xxxx şeklinde giriniz), İsim ve Soyisim alanlarını yukarıdaki bağlantıdan sorguladığınızda yardım toplama yetki belgesinin hangi il ve ilçelerde yardım toplayabileceği, yardım toplama amacı, yardım toplama türü, yardım toplama şekli ile yardım toplama izninin olduğu tarih bilgilerine ulaşılarak, belgenin kontrolü yapılabilir.
2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu
Yardım toplama şekilleri:
Madde 5 –Bu Kanuna göre; makbuzla, belirli yerlere kutu koyarak, bankalarda hesap açtırarak, yardım pulu çıkararak, eşya piyangosu düzenleyerek, kültürel gösteriler ve sergiler yoluyla, spor gösterileri, gezi ve eğlenceler düzenlemek veya bilgileri otomatik ya da elektronik olarak işleme tâbi tutmuş sistemler kullanmak suretiyle yardım toplanabilir.
(...)
Yukarıda kanun maddesi incelendiğinde yardım toplama adı altında doğrudan ticari satış faaliyeti bulunmamaktadır. Bu durumda gazete, dergi, kitap vb. satışından da bahsedilmemektedir.

Resim

Konu ile ilgili güncel cevaplara ulaşmanız için İçişleri Bakanlığı - Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile doğrudan görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Jandarma Forum Özgün İçeriği

Bağlantı:
BBcode:
HTML:
Kullanıcı avatarı
admin
Doğrulandı
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

Yardım toplama faaliyetinde bulunmak için izlenecek prosedür nedir?
Yardım toplama faaliyeti bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisinden, bir ilçenin sınırları içinde ise o ilçenin kaymakamından izin alınır. Yardım toplama faaliyeti birden fazla ili kapsıyorsa yardım toplama faaliyetine girişecek gerçek veya tüzel kişilerin yerleşim yerinin bulunduğu ilin valisinden izin alınır.
Yardım toplama faaliyetleriyle ilgili işlemler dernekler birimlerince yürütülmektedir.
Yardım toplayacak kişi ve kuruluşlar, isteklerini bir dilekçeyle izin vermeye yetkili makama bildirirler.
Yardım toplama faaliyetinde bulunacak olanların 27/12/1999 tarihli ve 23919 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin hükümlerine uygun hareket etmesi gerekir.
Ayrıca, yardım toplama faaliyetinde doğrudan veya bir mal ve hizmetin satışı nedeniyle, bedelli ya da bedelsiz, bilet, kupon, iştirak numarası veya her ne şekilde olursa olsun katılım hakkı verilerek karşılığı nakit olmayan her türlü eşya ve benzeri piyango ve çekiliş tertip edilebilmesi için Milli Piyango İdaresinden de izin alınması zorunludur.
Dernek tarafından yapılan yardım toplama faaliyetleriyle ilgili gelir ve giderler derneğin gelir gider defter kayıtlarına işlenmelidir.

Derneklerin, kendi web sitelerinden banka hesaplarını vererek bağış toplamaları Yardım Toplama Kanunu Kapsamına girer mi?
Derneklerin kendilerine ait web sitelerinin, derneklerin sanal ortamdaki bütünleyici unsurları olduğu, dernekten ayrı bir varlıklarının olamayacağı ve tanıtımlarını gerçekleştirmek üzere oluşturdukları göz önüne alındığında bu web siteleri üzerinden faaliyetlerini ve banka hesaplarını kamuoyuna duyurarak bağış talebinde bulunmaları yardım Toplama Kanunu Kapsamına girmemektedir.

Dernek adına bağış kabulü ile yardım toplama arasındaki fark nedir?
Derneklerin merkezinin, şubesinin veya temsilciliğinin bulunduğu yerde, yönetim kurulu üyeleri veya yönetim kurulunca yetkilendirilerek adına yetki belgesi düzenlenmiş kişiler tarafından, alındı belgesi karşılığında veya derneğin kendi web sitesi üzerinden bağış kabul edilebilmektedir. Ancak, organizasyonlarda bulunularak, ilan edilerek, duyuru yapılarak ya da kapı kapı dolaşılarak kişi ve kuruluşlardan yardım yapması istenilecek ise, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu kapsamında hareket edilmesi gerekmektedir.

Kermesler Yardım Toplama Kanunu kapsamına girer mi?
Yardım Toplama Kanunu'nun 5 inci maddesinde; "Bu kanuna göre; makbuzla, belirli yerler kutu koyarak, bankalarda hesap açtırarak, yardım pulu çıkararak, eşya piyangosu düzenleyerek, kültürel gösteriler ve sergiler yoluyla, spor gösterileri, gezi ve eğlenceler düzenlemek veya bilgileri otomatik ya da elektronik olarak işleme tabi tutmuş sistemler kullanmak suretiyle yardım toplanabilir..." hükmü bulunmaktadır.
Bu doğrultuda, kermes faaliyetleri " sergiler" yoluyla yardım toplama kapsamında değerlendirilmekte olup, yardım Toplama Kanunu hükümlerine uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

kaynak : https://www.siviltoplum.gov.tr/yardim-toplama-hakkinda

Bağlantı:
BBcode:
HTML:
Kullanıcı avatarı
admin
Doğrulandı
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

Bağlantı:
BBcode:
HTML:
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

Bir hesap oluşturun veya forumda sizde soru sormak, fikir beyan etmek için oturum açın

Forumda yeni konu açmak veya soru sormak için üye olmanız gerekmektedir

Bir hesap oluştur

Üye değil misiniz? topluluğumuza katılmak için kaydolun
Üyeler kendi konularını başlatabilir ve konulara abone olabilir
Ücretsizdir ve sadece bir kaç dakika sürer

Oturum aç