Jandarma Genel Komutanlığı Subay, Astsubay, Uzman Erbaş ve Memur Alımları. >>> TIKLAYINIZ <<<<
Jandarma Forum sayfasına hoşgeldiniz, sitemiz günden güne gelişmektedir. Amacımız doğru ve güncel bilgiyi paylaşmaktır. Sizlerde tecrübeli olduğunuz ve uzmanlaştığınız konularda paylaşım yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Sitemiz nezdinde kurumları yada kişileri hedef alacak söylemler ile kurumlara ait Hizmete Özel, Gizli vb. dereceli evrakların paylaşımı yasaktır. Ayrıca kişi ve kurum ile ilgili forumda açık bilgiler paylaşılması yasaktır. Sitemizde paylaştığımız konularda alıntıladığımız bazı kanun maddelerinde konuyu incelediğiniz gün itibariyle ilgili kanun maddesinde tümüyle veya kısmi değişiklik yada tamamen hükmünü yitirmiş olabileceğini, dolayısı ile bu konulara göre hareket edilmemesi gerektiğini, paylaşılan bu konuların fikir edinilmesi amacıyla paylaşıldığını unutmayınız. jandarmaforum.com bu anlamda her hangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. İyi Forumlar, Dileriz. Jandarma Forum Yönetimi.

Cinsel Taciz Olaylarında Yapılacak İşlemler

Meydana Gelen Adli Olaylarda İzlenecek Yollar
Forum kuralları
Forumlarda soru sormak, bilgi danışmak yada bildiğiniz bir konuda paylaşım yaparak katkıda bulunmak için ve forumlardaki içeriklerden tam olarak faydalanmak/görüntülemek için ÜYE olmanız, üye iseniz ÜYE GİRİŞİ yapmanız gerekmektedir. Forumlarda kişi ve kurumlarla ilgili açık bilgiler paylaşmak yasaktır. Forumlarda şahısları hedef alan paylaşımlar yasaktır.

Bu forumdaki içerikler için Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2013 yılında hazırlanmış olan Adli Kolluk El Kitabı'ndan alıntılar yapılmıştır. Kanun maddelerindeki kısmen yada tamamen yapılmış değişikliklerde uygulamada da bazı değişiklikler yapılmış olabilir. Buradaki bilgiler tavsiye niteliğindedir.
Jandarma Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş Alımları 2023 yılı idari para cezaları Acil Yardım/İhbar/Danışma Hatları - Önemli Telefon Numaraları Mutluluğa Kurşun Sıkma SGRadyo Polis Radyosu Askeri ve Mesleki Tanımlar Askeri / Mesleki Nezaket ve Görgü Kuralları Trafik Cezaları Jandarma Telefon Rehberi GGM Adres ve Telefon Numaraları AMATEM Adres ve Telefon Numaraları
Kullanıcı avatarı
admin
Doğrulandı
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Cinsel Taciz Olaylarında Yapılacak İşlemler

Mesaj gönderen admin »

İlgili Mevzuat
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu
Cinsel taciz
Madde 105-(1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına fiilin çocuğa karşı işlenmesi hâlinde altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) (Değişik: 18/6/2014-6545/61md.) Suçun;
a) Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin ya da aile içi ilişkinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle,
b) Vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruyucu aile veya sağlık hizmeti veren ya da koruma, bakım veya gözetim yükümlülüğü bulunan kişiler tarafından,
c) Aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle,
d) Posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıkt
an faydalanmak suretiyle,
e) Teşhir suretiyle,
işlenmesi hâlinde yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise verilecek ceza bir yıldan az olamaz.
YAPILMASI GEREKENLER

Cinsel taciz suçu:

Cinsel taciz suçu da TCK m. 105 hükmünde düzenlenmiştir. Cinsel taciz suçunun oluşabilmesi için failin mağdura hiç dokunmamış olması gerekir. Eğer dokunmuşsa mağdurun yaşına göre yukarıda belirttiğimiz suçlardan biri oluşur. Eğer mağdura hiç dokunmamış, örneğin cinsel içerikli mesaj atmış, cinsel içerikli laf söylemi, kaş göz işareti ile cinsel mesajlar vermiş vs ise bu suç oluşur.

1) Öncelikle şikâyetçinin beyanı alınacaktır. Şikâyetçinin 18 yaşından küçük olması halinde avukat huzurunda ifadesi alınacaktır. Müştekinin ifadesinde geçen tanıklar bilgi sahibi sıfatıyla dinlenecektir.

2) Şikâyetçinin beyanına göre şüphelinin yakalanarak savunması alınmalıdır. Şüpheli veya şüphelilerin 18 yaşından küçük olması halinde, bu kişinin ifadesi kolluk tarafından alınamayacak, ancak ve ancak müdafi huzurunda Cumhuriyet Savcısı tarafından alınacaktır. Şüphelinin tanıkları varsa bilgi sahibi olarak dinlenecektir.

3) Olayda tanıklar varsa bunlar dinlenmelidir. Bu tür suçlarda tanık delili çok önemli olduğundan bu hususa önem verilmesi gerekmektedir.

4) Uygulamada sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi de telefon yoluyla yapılan ve ilk planda faili mağdur tarafından belirlenemeyen cinsel taciz olaylarıdır. Mağdur, kolluğa veya Cumhuriyet Başsavcı-lığına bir şikâyet dilekçesi vererek, “şu gün şu saatte veya saatlerde beni …. numaralı telefondan (veya özel numaradan) bir şahıs ara-yarak cinsel taciz içerikli sözler söyledi” şeklindeki dilekçesiyle şikâyette bulunabilir. Kolluğa böyle bir müracaat söz konusu olduğun-da;

Öncelikle beyanı alınacaktır. Bu beyanında temel olarak şu hususlara yer verilmelidir;

– Olayda mağdurun hangi telefonu kullandığı, (yani mağdurun kullanmakta olduğu ve fail tarafından aranarak kendisine cinsel taciz-de bulunduğunu iddia ettiği telefon numarası)

– Failin kullanmış olduğu telefon numarasını görebilmişse bu telefon numarasının ne olduğu,(bilindiği gibi fail özel numaradan veya numarası görünmeyen ankesorlü telefondan aramışsa, karşı taraf onun numarasını göremez)

– Mağdurun hangi tarihler arasında arandığı, en son hangi tarihte ve saat kaçta arandığı,

– Mağdurun cep telefonundaki mesajların içeriğinin tutanak veya ifadeye tamamen yazılmalı, (tutanağa/ifadeye incelenen telefonun IMEİ numarası, marka ve modelinin yazılması da gerekir)

– Kendisine yönelmiş bulunan cinsel taciz içerikli sözlerin neler olduğu (çünkü mağdur kendisine karşı kullanılan sözlerin hangi suçu oluşturduğunu bilmeyebilir. Hakaret içerikli sözleri cinsel taciz olarak yorumlayabilir. Dolayısıyla mağdura karşı kullanılan sözlerin ne olduğu açıkça ifade tutanağına yazılmalıdır)

–Şüphelendiği kimselerin bulunup bulunmadığı,

–Failin erkek mi bayan mı sesine sahip olduğu,

–Şahıstan şikâyetçi olduğuna yönelik beyanı,

Bu hususları içeren şikâyetçi beyanına aşağıdaki ifade beyanını örnek olarak verebiliriz:

SORULDU :

Yukarıdaki bilgiler doğrudur bana aittir. Ben 0535….. numaralı hattı kullanmaktayım. Yaklaşık 10 gündür beni özel numaradan erkek bir şahıs arayarak genel olarak “senden hoşlanıyorum, fizikini çok beğeniyorum, aslında sen beni tanıyorsun, seninle güzel şeyler yaşamak istiyorum, beni ancak sen tatmin edebilirsin, şu saatte şurada buluşalım” gibisinden sözler söyleyerek beni taciz ediyor. Ben de onunla konuşmadan telefonu kapatıyorum. Toplam 7-8 kere aradı ve benzer sözleri söyledi. Bu şahsı tanımıyorum, şüphelendiğim kimse yoktur. En son 12.03.2008 tarihinde saat 17.30 civarında aradı. Bana karşı her hangi bir tehdit ifadesi kullanmadı. Sadece cinsel içerikli sözler kullandı. Bu şahıstan şikâyetçiyim. Şahsın tespit edilerek cezalandırılmasını istiyorum dedi. CMK.nun 234. maddedeki işlemler yerine getirilmekle; tutanak içeriği şikâyetçi tarafından okundu, birlikte imza altına alındı.

Bazı durumlarda telefonla taciz olayı mesaj yoluyla gerçekleştirilmiş olabilir. Eğer şikayetçi şahıs mesajlarını silmemişse, şikayetçinin telefonu alınarak içerisindeki cinsel taciz içerikli mesajlar tutanağa bağlanmalı ve soruşturma dosyasına konulmalıdır. Eğer mesajların sayısı çok fazla olmayıp bir iki taneyle sınırlı ise, bu mesajlardaki cinsel taciz içerikli ifadeler müştekinin ifade beyanına da geçirilebilir. Yani ayrı bir tutanak tutulmayabilir. Örneğin müştekinin ifadesi alınırken paragraf başına geçilerek;

“Müştekiden ….Marka ,……Model ,…..IMEİ’li 0535… numaralı cep telefonu alındı ve mesajlar bölümüne geçildi: 12.03.2007 tarihinde saat 19.22’de 0535… numaralı cep telefonundan seni çok seviyorum, seninle özel şeyler paylaşmak istiyorum, bacaklarını hiçbirşeye değişmem… şeklinde bir mesajın alındığı tespit edildi.” Gibi bir cümleyle ifade tutanağına bağlanabilir.

Bağlantı:
BBcode:
HTML:
Mesaj bağlantılarını gizle
Mesaj bağlantılarını göster

Bir hesap oluşturun veya forumda sizde soru sormak, fikir beyan etmek için oturum açın

Forumda yeni konu açmak veya soru sormak için üye olmanız gerekmektedir

Bir hesap oluştur

Üye değil misiniz? topluluğumuza katılmak için kaydolun
Üyeler kendi konularını başlatabilir ve konulara abone olabilir
Ücretsizdir ve sadece bir kaç dakika sürer

Oturum aç